0

مشاغل کار در ارتفاع

مشاغل کار در ارتفاع از جمله مشاغل پر خطر و ریسک پدیری می باشد که در صورت رعایت نکردن ایمنی و قوانین و عدم استفاده از تجهیزات فنی ، موجب آسیب های جدی جسمی خواهد شد ، لذا توجه به قوانین و نکات آموزشی و کسب تجربه کاری و آموزش های لازم اجتناب ناپدیر است .

لیست شغلی معمول دسترسی به طناب

مدارک لازم برای انجام کار:

کار در ارتفاع معمولاً نیاز به یک صلاحیت از انجمن تجارت بین المللی دسترسی به طناب (به طور خلاصه IRATA) دارد. این مدارک با تکمیل دوره های آموزش استاندارد در سطوح مختلف که شامل همه چیز از مانور دسترسی به طناب و روش های نجات ، بازرسی تجهیزات و مقررات ایمنی است ، کسب می شود.

صنایع ژئوتکنیک

کسانی که در صنایع ژئوتکنیک کار می کنند معمولاً در صخره ها ، در اعماق غارها و کنار جاده های شیب دار قرار دارند.

از آنجا که بسیاری از سازه های طبیعی با استفاده از داربست غیرقابل دستیابی هستند ، تکنسین های دسترسی به طناب معمولاً بهترین راه حل در مورد ایجاد ثبات در کنار صخره ها یا جلوگیری از ریزش سنگ و همچنین محافظت از توده های زمینی قابل توجه در برابر فرسایش هستند.

این کار معمولاً شامل ترکیبی از مقیاس گذاری ، سوراخکاری ، کابل کشی ، مش بندی و بازرسی از سازه های طبیعی است که غالباً با هدف تثبیت ، حفظ یا ساخت آن سازه ها انجام می شود. به عنوان مثال صنایع راه و راه آهن ، برای نصب تورهای سقوط سنگ و حصار گرفتن در کنار خاکریزها ، به شدت متکی به تکنسین های دسترسی به طناب هستند.

صنایع دریایی

با چنین فضای محدود و شرایط سختگیرانه ایمنی ، سیستم عامل های دریایی اغلب به خدمات تخصصی کارگران دسترسی به طناب نیاز دارند. در نتیجه ، تقاضای زیادی برای دسترسی به طناب در سکوهای نفتی و سکوهای گاز وجود دارد.

وظایف تکنسین های دسترسی به طناب در دکل ها بسته به تجربه و شرایط بسیار متفاوت است ، اما برخی از مشاغل بالقوه دریایی شامل موارد زیر است:

مشاغل نگهداری (جوشکاری ، آبکاری ، زنگ زدایی ، رنگ آمیزی ، تعمیر کار)
مشاغل بازرسی (نظرسنجی پوشش ، کنترل کیفیت ، بازرسی ایمنی)
مشاغل ساختمانی (تقلب ، اتصالات لوله ، کار برق)
طبق IRATA ، “بسیاری از تکنسین های دسترسی به طناب دریایی دارای مدارک تخصصی مربوط به کار مربوط به بازرسی و نگهداری هستند”

تکنسین ایراتا- صنایع دریایی

دکل

بسیاری از مشاغل دسترسی به طناب شامل کار بر روی سازه های ساخته شده توسط بشر باشد مانند برج ها ، پل ها ، دکل های رادیویی یا سدها . از آنجا که ساختمانهای معاصر به طور فزاینده ای مرتفع و پیچیده می باشند ، نیاز به خدمات دسترسی طناب دارند مانند شستشوی نما ، تعمیرات نما ريال سنگ تراشی ريال جوشکاری ، نصب نماد و تابلو  وغیره . بسیاری ازاین مشاغل برای تکنسین های سطح ۱ IRATA مناسب هستند.

irata

صنایع انرژی

در بخش انرژی ، جایی که نیروگاه ها ، پالایشگاه ها ، مزارع بادی و قطب های آب و برق به طور مداوم به کارهای تعمیر و نگهداری در ارتفاع نیاز دارند ، دسترسی به طناب جایگزینی برای روشهای سنتی دسترسی فراهم می کند

هر جا انتقال و توزیع انرژی انجام می شود ، ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است ، بنابراین بازرسی ها و آزمایشات ایمن در مناطقی از محل که دسترسی به آن دشوار است ضروری است. به همین ترتیب ، بازرسان باتجربه دسترسی به طناب نقش زیادی در نظارت و نگهداری ایمن صنایع انرژی ما دارند.

ropeaccess

آموزش و نظارت

مانند هر شغل یا مهارتی ، دسترسی به طناب نیز باید توسط متخصصان این حوزه آموزش داده و ارزیابی شود. این متخصصان مربیان ، سرپرستان و افرادی هستند که دوره های دسترسی به طناب را آموزش می دهند و تیم های فنی را هدایت می کنند.

هر کاری که شامل کارگران دسترسی به طناب باشد نیز به یک ناظر احتیاج دارد. وظایف اصلی ناظر اطمینان از رعایت الزامات ایمنی ، بررسی ایمن بودن کلیه تجهیزات و تقلب ها و همچنین آموزش دقیق هر یک از اعضای تیم و به روز بودن قوانین فعلی است.

برخلاف مشاغل صنعتی و فنی که دسترسی به طناب به سادگی روشی برای انجام سایر وظایف است ، مربیان و سرپرستان، دسترسی به طناب را موضوع کار خود می دانند. این مشاغل رقابتی و دشوار است و برای راه اندازی آنها نیاز به سالها تجربه و یک تکنسین سطح ۳ IRATA دارد.

باید مشخص شود که صنعت دسترسی به طناب واقعاً چند وجهی است ، نه تنها از نظر مسئولیت ها و فرصت های کاری ، بلکه از نظر مکان های فیزیکی و تجارب زندگی. در پاسخ به این سوال که شغل دسترسی به طناب چگونه است ، پاسخ واحدی ندارد.